Prawo – dziedzina władzy

0
2137

Jest taka dziedzina wiedzy, która ma w każdym etapie życia znaczenie, jest przydatna, bardzo obszerna i różnorodna oraz nie tylko wymagająca bardzo dużo pracy i nauki, aby ją zrozumieć i przyswoić, ale i również każdy, zwyczajny człowiek jest zdania, iż je zna.

Jest to oczywiście prawo. Może i rzeczywiście każdy ma pojęcie o tym, czym ono jest. Jego ogólne założenia i istota jest dla nas jasna. Jednak nie zawsze możemy poszczycić się tym, że znamy własne prawa. Parę, owszem. Kilkanaście, większość.

Niestety, nie wszyscy myślą o tym, by poświęcić swój cenny czas, na zdobycie równie cennej wiedzy. Cennej, ponieważ dotyczącej własnych praw, bo o obowiązkach najczęściej wiemy wszystko, co również jest zastanawiające.

Skoro wiemy, co powinniśmy robić, w jaki sposób się zachowywać, czemu nie korzystać z wiedzy, do czego mamy prawo? Co nam przysługuje i jakie mamy przywileje? Takie prawa ustanowione zostały specjalnie dla nas, a my nie zawsze mamy ich świadomość.

Sami sobie odbieramy swoją nie wiedzą możliwość podnoszenia standardu naszego życia, wszelkich zmian na lepsze, poprawę sytuacji, która nam nie odpowiada, kto wie, może jest przykładem wykorzystywania naszych praw przez innych osób ? Bez takiej wiedzy nie mamy zupełnie żadnego wpływu na nasze położenie.

Nie musimy też od razu iść do prawnika, czy kancelarii, choć oczywiście możemy. Mamy do swojej dyspozycji wszelką literaturę, zwróćmy uwagę, by wybierać pozycje popularno-naukowe, a nie naukowe. Kolejnym źródłem informacji jest internet, pamiętajmy jednak, żeby sprawdzić wiarygodność stron internetowych, z których korzystamy i zawartych tam informacji.Nawet jeśli nie będziemy mieć styczności z prawem, zdobyta wiedza przyda nam się w codziennym życiu, czy to w pracy, w szkole, w różnych placówkach, po prostu wszędzie.